7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: HZ. MUHAMMED 'in KABRİ nerede? (Mescid-i Nebevî)

 1. #1
  Bayan Üye Standart Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  2.666
  Tecrübe Puanı
  15

  HZ. MUHAMMED 'in KABRİ nerede? (Mescid-i Nebevî)  Mescid-i Nebevi~~


  Mescid-i Nebevî (Arapça: المسجد النبوي) Hicret'ten sonra Medine'de Muhammed (S.A.V.) ve ashabı tarafından inşa edilen mescid. Peygamberin kabrini ihtiva eder.


  Ağlayan kütük olayı bu mescidde vuku bulmuştur. Muhammed (S.A.V.) Cuma hutbelerini minber olmadığından bir ağaç kütüğüne yaslanarak yapardı. Bir gün bu yaslandığı kütükten bir an ayrılmasıyla kütüğün inlediği, ağladığı hadis kitaplarında anlatılmaktadır.

  654 yılındaki deprem ve yangında bu mescid yanmıştır. Emevi ve Abbasi dönemlerinde yeniden yapılmıştır. Bugün içinde peygamberin kabrinin bulunduğu mesciddir. Ebu bekir (R.A.) ve Ömer (R.A.)'in kabri de buradadır. İslam dünyasının Mescid-i Haram'dan sonraki ikinci ziyaret yeridir.  MESCİD-İ NEBEVİ' DE. YANİ MEDİNE'DE. RAVZA-İ MUTAHHARA DA DENİR.YUKARIDAKİ YEŞİL KUBBEDE İSTİRAHAT ETMEKTEDİR EFENDİMİZ...
  Mescid-i Nebevi şu an avlu alanıyla birlikte 650 bin kişinin namaz kılabildiği bir büyüklükte olup, toplam alanı ise 200.327m2. oldu. Mescid-i Nebevi’nin on adet minaresi olup, 6 tanesi Suud döneminde yapılmıştır. Her minare 104 m. yüksekliktedir. Mescidin 170 kubbesi olup, sonradan 27 tane de elektirikle çalışan, hareketli ve süslü kubbeler yapılmıştır. Bahçe duvarının uzunluğu 2.270 m’dir. Bahçe bodrumunda 2 katlı otopark ve abedesthane bulunmaktadır.
  Medine'de bulunan Mescid-i Nebevi , Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa'dan sonra yeryüzündeki mescitlerin en faziletlisidir.İslam alimleri, Resulüllah (s.a.v)’in mübarek kabirlerini ziyaret etmenin en güzel itaat olduğu hakkında görüş birliğine varmışlardır. Müslüman kişi, her gün namazında; Ey Nebi! Selam sana, Allah’ın rahmet ve bereketi senin üzerine olsun, diyerek O’nu ziyaret etmektedir. Aynı şekilde kişi, Mescid-i Nebevi’yi de ziyaret etmek ister. Çünkü Resulüllah (s.a.v), Mescid-i Nebevi’de kılınan bir namazın Mescid-i Haram hariç diğer yerlerde kılınan namazlardan bin kat daha faziletli olduğunu bildirmiştir.  Kabenin Kapısı üzerinde bulunan örtü  KAYNAK:Ömer TELLİOĞLU (Samil islam Ans.)  Mescid-i Nebevi'nin İç Donanımı Nasıldır

  Hücre-i Saadet:
  Peygamberimiz (s.a.v.) Mescid-i Nebevi’yı inşa ederken güney duvarına bitişik iki oda yaptırdı. Şimdi Peygamberimizin kabrinin olduğu yer Hz. Aişe annemizin odasıydı. Efendimiz yılında Hz. Aişe’nin (ra) odasında vefa etti ve buraya defni yapıldı. Bundan sonra buraya Hücre-i Saadet denildi. Daha sonra Hz. Ebubekir (ra) ve Hz. Ömer’de (ra) defnedildi. Ömer b. Abdulaziz döneminde Kabri Şerifi beşgen duvarla çevrildi. Nurettin Zengi (hicri 557) Kabri Şerifin çevresini temellere oturmuş kurşun duvarlarla çevirdi.

  Ravza-i Mutahhara:
  Burası Hz. Aişe’nin (ra) odası (Hücre-i Saadet) ile Minber-i Şerif arasındaki mekandır. Peygamber Efendimiz: “Evimle minberim arası cennet bahçelerinden bir bahçedir. Minberim havuzumun üzerindedir.” 8 diyerek buranın kıymetini bildirmiştir. Ravza-i Mutahhara’dan başka, dünyada cennetten olduğu bildirilen başka bir yer yoktur. Ravza-i Mutahhara’da İslamın ilk döneminden hatıralar taşıyan ve ayrı ayrı isimleri olan sütunlar bulunmaktadır. Bunlar; Senr, Yaygı (yatak, döşek) Sütunu: Peygamberimiz itikafa çekildiklerinde, bu sütunun yanında kalırdı. Sütunun yanı ise Hz. Aişe’nin odası idi. Tevbe (Lübabe) Sütunu: Ebu Lübabe’nin kendisini bağladığı, tevbesinin kabul edildiği sutun. Hz. Aişe Sütunu: Hz. Aişe‘nin (ra) geceleri teheccüd namazı kıldığı yerdir. Sahabeler de burada Hz. Aişe’nin namaz kıldığını gördüklerinden dolayı, burada namaz kılmak için gayret gösterirlerdi. Harız (Muhafız) Sütunu: Peygamberimizin güvenliğini sağlayan güvenlikçiler sütunudur. Peygamberimiz, “Allah seni insanlardan korur.” mealindeki Maide Suresinin 67. ayeti nazil olunca burada nöbet bekleyen bekçilerin beklemelerine gerek kalmadığını söyledi. Vufut (Elçiler) Sütunu: Peygamberimizin dışardan gelen elçileri kabul edip görüştüğü sütundur.

  Mihrabü’n Nebevi:
  Peygamberimiz Kıble’nin Kabe olmasına kadarki süreçten sonra, kısa bir süre Hz. Aişe sütununun olduğu yerde, daha sonraları da bu mihrabın olduğu yerde namaz kıldırdı. Peygamberimiz (s.a.v.) döneminde mihrap yoktu. Buraya mihrabı ilk kez Peygamberimizin namaz kıldırdığı yeri tesbit ederek Ömer b. Abdulaziz yaptırmıştır. 888 (Miladi 1483) Hicri senesinde ise Sultan Eşref Kayıtbay bu mihrabı yeniledi.

  Hz. Osman Mihrabı:
  Bu mihrab mescidin en önündeki duvardır. Hz. Ömer (ra) burada namaz kıldırıyordu. Şimdilerde de namaz burada kıldırılmaktadır.

  Minber:
  İlk döneminde Peygamberimiz (s.a.v.) ayakta hutbe veriyordu. Daha sonraları bir hurma kütüğüne yaslanarak hutbelerini okudular. Hicretin 3. yılında iki basamaklı bir minber kullanılmıştır. Şimdiki minber ise 1590’da III. Murat tarafından yaptırılmış olandır. 7 m. yükseklikte bir şaheser olup, Peygamberimizin minberinin yerinde durmaktadır. Bu yer ile ilgili Peygamberimiz: “Minberim de cennette havuzumun üstündedir.” diye buyurmuşlardır.

  Suffa:
  Gölgelik anlamında olup, Rasulullahın emriyle üzeri hurma dallarıyla örtülmüş, Mescidin arkasında, kuzeydoğu bölümünde idi. Bügün burayı gösteren somut bir işaret yoktur. Burası Peygamberimizin ilim öğrettiği yerdi. İslam’ın bir nevi ilk üniversitesi idi. Suffa’da bir çok öğrenci yetişmiş olup, en tanınanlarından biri Ebu Hureye’dir.
  Mescid-i Nebevi'nin içini görmek istermisiniz

  ......

 2. #2
  Ayyıldız Timde TümGeneraL ZaiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Yer
  SoyleNET
  Mesajlar
  2.318
  Tecrübe Puanı
  20
  Paylaşım için Tşkler

 3. #3
  Bayan Üye Standart Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  2.666
  Tecrübe Puanı
  15
  ben teşekkür ederim ZaiL..
  ......

 4. #4
  Aşka Uçmazsan Kanat Neye Yarar BaDe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  4.304
  Tecrübe Puanı
  25
  Rabbim BizLerde Gitmek Nasip Etsin

 5. #5
  Banned
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1.857
  Tecrübe Puanı
  0
  Alıntı bade Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  rabbim bizlerde gitmek nasip etsin

  amİn..

 6. #6
  Bayan Üye Standart Üye
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  2.666
  Tecrübe Puanı
  15
  Tşkr ederim.)
  ......

 7. #7
  Ayyıldız Timde TümGeneraL ZaiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Yer
  SoyleNET
  Mesajlar
  2.318
  Tecrübe Puanı
  20
  Alıntı BaDe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Rabbim BizLerde Gitmek Nasip Etsin
  Amin

Bu Konudaki Etiketler

beytullahin ici, beytullahin içi nasil, beytullahın iç görüntüsü, beytullahın içi, cami, din, dini fotoğraflar, dini mekanlar, dini resimler, dini videolar, dini yerler, efendimiz nerede yatıyor, güzel, hz muhammed kabri, hz muhammed kabri bilgileri, hz muhammed mezarı, hz muhammedin mezarı nerede resimleri, hz muhammedinin kabri nerede, hz. muhammed 'in kabrİ nerede, hz.muhammedin mezarının resimleri, islami fotoğraflar, kabe, kabe nin bölümleri, kabe nin içi nasıl resimleri, kabe nin içi nasıldır, kabenin içi, kabenin içi nasıl, kabenin içi nasıl gezilir, kabenin içi nasıldır, kabenin içi neden gosterilmez, kurân-ı kerim, manzara, manzarası, mescid i nebevinin toplumsal işlevini araştırınız, mescid i nebi işlevleri, mescid i nebi işlevleri nelerdir, mescid i nebi nin işlevleri, mescid i nebi nin toplumsal işlevi, mescid-i nebevi'nin içi nasıl, mescid-i nebevi'nin içini gör, mescid-i nebevi'nin içinin resimleri, mescid-i nebevi'nin İç donanımı, mescid-i nebevi'nin İç donanımı nasıldır, mescid-i nebevi'nin İç donanımı resimleri, mescid-i nebevinin içini gösteren resimler, mescidi nebevi, mescidi nebevi nedir, mescidi nebevi resimleri, mescidi nebevinin içi resimleri, mescidi nebevinin işlevi, mescidi nebevinin işlevi nedir, mescidi nebi nin işlevi, mescidi nebi nin sosyal hayattaki yeri ve işlevi, mescidi nebi sosyal işlevi, mescidi nebi ve işlevi, mescidi nebinin işlevleri, mescidi nebinin işlevleri madde, mescidi nebipeygamber mescidi işlevi, müslimanlık, namaz, peygamber efendimizin mubarek, peygamber mescidi ve sosyal işlevi, peygamber mescidi ve sosyal işlevi nedir, peygamberimizin kabri nerde, peygamberimizin mezarı nerede, peygamberimizin mezarına ait fotoğraflar, peygamberlerimiz, resim, üç mubarek mescid, İbretlik, İbretlik hikayeler, İlahiler, İlginç dini resimler, İnanç turizmi, İslam alimleri, İslami mekanlar, İslamiyet, şiirler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •