2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Helenistik uygarlık hangi kültürlerin etkileşimi sonucunda ortaya çıkmıştır ?

 1. #1
  Uzman

  Durum
  Çevrimdışı
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  2.571
  Tecrübe Puanı
  13

  Standart Helenistik uygarlık hangi kültürlerin etkileşimi sonucunda ortaya çıkmıştır ?

  Stoacılık ve Epikürcülükte olduğu gibi. ****fiziksel ve ruhsal kurgu düşme eğilimine girdi, kendileri uğruna değil ama ancak törebilim için bir temel ve hazırlık sağlamaları işleminde birer ilgi nesnesi oldular. Törel alan üzerinde bu yoğunlaşma yeni okulların ****fiziksel kavramlarını kendi başlarına yeni kurgular üretmeye girişmeksizin niçin başka düşünürlerden ödünç almış olduklarını anlamayı kolaylaştırır. Gerçekten de bu bakımdan geriye ön-Sokratiklere döndüler-. Stoacılık Herakleitos'un fiziğine ve Epikürcülük ve Demokritos'un atomculuğuna başvuruyordu. Bundan da ötesi, Aristoteles-sonrası Okullar en azından belli bir düzeyde giderek törel düşünce ve eğilimleri ve eğilimleri için bile Ön-Sokratiklere döndüler, Stoacılar Kynik törebilimden ve Epikürcüler Kraniklerden ödünç aldılar.

  Bu törel ve kılgısal ilgi, Roma döneminde Aristoteles-sonrası okulların gelişiminde özellikle belirgindir. Çünkü Romalılar ve Yunanlılar gibi kurgul ve ****fiziksel yanları güçlü düşünürler değil, tersine karşılıklı olarak kılgıya yönelik insanlardı. Eski Romalılar karakter üzerinde diretiyorlardı -kurgu onlara biraz yabancı idi- ve Roma İmparatorluğunda, cumhuriyetin önceki idealleri ve gelenekleri söndüğü zaman, bireye çalkantılı bir toplumsal süreç içerisinde yaşamını doğru olarak yönlendirmesini ve belli bir tinsel ve ahlaksal bağımsızlık üzerine dayanan bir ilke ve eylem tutarlılığını sürdürmesini sağlayabilecek davranış kurallarını sağlama görevi sözcüğün tam anlamıyla felsefecilere düşüyordu.

  Nietzsche, Hellenistik ve diğer Yunan felsefesi hakkında şu yorumu yapar:

  "Yunanlılar, gerçekten sağlam bir millet olarak, felsefe yapmakla, bütün başka milletlerden çok daha büyük ölçüde felsefeyi meşru kıldılar. Ama vaktinde duramadılar, çünkü kuru ihtiyarlık çağlarında felsefeden, sadece hristiyan doğmatiğinin sofuca akıl oyunlarını ve pek kutsal kılı kırk yarmalarını anlamakla beraber, kendilerini felsefenin ateşli taraftarları olarak gösterdiler.

  "Vaktinde duramadıklarından ötürüdür ki, kendilerinden sonra gelen barbar aleme gördükleri hizmeti kendi elleriyle ufalttılar."

  Aristoteles'ten sonra Hellenistik felsefe, iki doğrultuda gelişmiştir. Bir yandan bir ahlak felsefesi, öbür yandan da pozitif bilimler üzerinde bilgince bir araştırma olmuştur. Platon ve Aristoteles'in okulları da (Akademia ile Lykeion) bu gelişmeye ayak uydurmuştur.


  Helenistik Dönem


  İskender'in ölümünü izleyen döneme Hele nistik Dönem (yaklaşık İÖ 300-100) denir. Bu çağda Yunan dünyası dil ve kültür birliğini, bir ölçüde de olsa sağlamıştır. Siyasal bakım dan ise, imparatorluk İskender'in üç büyük generalinin yönettiği üç krallığa bölündü. Ma kedonya'yı Antigonos, Mısır'ı Ptolemaios ve Suriye'yi Selevkos yönetiyordu. Yunan kent lerinden bazıları yeniden bağımsızlıklarını ka zandılar. Birlikler kurarak birleştiler ve Maokedonya'ya karşı konumlarını güçlendirdiler. Atina ve Sparta bağımsız kentler olarak kalır ken, öbür kentlerin çoğu ya Akhaia ya da Aitolia Birliği'ne katıldı. Her birliğin, kentlerin temsilci gönderdiği bir meclisi vardı. Bu fede rasyonlar Yunanistan'ın bir Roma eyaletine dönüştüğü İÖ 2. yüzyıla kadar varlıklarını sürdürdü.
  ......

 2. #2
  Çaylak

  Durum
  Çevrimdışı
  Üyelik tarihi
  Jul 2014
  Yer
  Ankara
  Mesajlar
  25
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Helenistik uygarlık hangi kültürlerin etkileşimi sonucunda ortaya çıkmıştır ?

  Hellenistik kültür, aslında İskender dönemi ve sonrasına ait bir olgudur. Diğer yandan, uzun zaman öncelerden beri o dönem Yunanları (Yunan sözcüğü Anadolu'daki Ion'lara verilen ingilizce, Ionian sözünün Türkçeleşmesidir; Ionian=Yunan) kendilerine Hellen oğulları demekteydi zaten. Balıkta hangi kültürlerden etkilendi denmiş ama aşağıda buna bahsedilmemiş. Hellenistik kültür elbette kendi özbirikimlerini, felsefesini, pozitif bilimlerini kurmuş, uygulamıi geliştirmiştir ancak ondan çok çok daha ileride olan Mezopotamya ve Anadolu kültüründen alıp muhteva ettiği şey sayısı epey fazladır. Örneğin meşhur Pisagor'un bile, teoremini Yeni Babil dönemi matematiğinden aldığı, oldukça bilinen bir örnektir. Kaldı k, Mezopotamyalıların hele ki Babillilerin matematik hesapları konusunda epey ileride oldukları da aşikardır.
  Yok mu beni uyutacak? Ayakta değil ama...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29. July 2012, 21:20
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29. July 2012, 21:16
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28. July 2012, 22:55
 4. Helenistik (Helenizm) Felsefe Tarihi Nedir?
  By SecretLy in forum Felsefe
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12. October 2011, 17:15
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24. June 2011, 11:51

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Paylaşım platfFORUMu olan sitemizde, kullanıcılar, 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan SoyLe.org sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal şikayetleriniz, istekleriniz, bildirimleriniz ve sorunlarınız için İLETİŞİM panelinden bizlere ulaşabilirsiniz,SoyLe.org yönetimi en geç "5" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; telif ve kişilik hakları korunması, yasa dışı paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olacaktır.
Diğer sitemizi de ziyaret ettiniz mi? Sohbet - Chat